KORONAWIRUS. JAK DOBRZE PRACOWAĆ ZDALNIE CZ. 1

W związku z epidemią nowego koronawirusa (SARS-Cov-2 wywołującego chorobę o nazwie COVID-19) rządy, instytucje i przedsiębiorcy wprowadziły specjalne rozwiązania mające zapobiegać zwiększaniu się liczby zachorowań. Sytuacja pod wieloma względami jest bezprecedensowa.

Oczy opinii publicznej są skierowane przede wszystkim na osoby potrzebujące najwięcej pomocy w związku z ciężkim przebiegiem choroby oraz na służby medyczne, które pracują w warunkach ekstremalnego stresu. Natomiast duże mniej dramatyczny wpływ, ale znacznie szerszy zasięg ma realizowany na niespotykaną wcześniej skalę eksperyment społeczny o nazwie: telepraca. I tym zajmę się w poniższym wpisie.

Wykonuję pracę zdalnie od wielu lat. W praktyce polega to na tym, że trzy dni w każdym tygodniu pracuję w domu. Mogę zatem powiedzieć, że czuję się upoważniony do zabrani głosu w sprawie na której z racji wieloletniej praktyki nieco się znam. Jak jednak słusznie zauważyła moja znajoma. Ci, którzy wiele lat pracowali z domu, wydają się być najlepiej przygotowani do obecnych powszechnych zaleceń związanych z pracą zdalną. Jest tylko jeden niuans – ich rodziny, partnerzy i dzieci, również pozostali w domu, więc przestrzeń i wypracowane warunki komfortu uległy dramatycznemu pogorszeniu. W obecnej sytuacji można się jedynie dostosować to tego, czego wymaga od nas sytuacja, a konkretnie odpowiedzialność za innych, i wydane nam polecenia. Oto zatem obiecana garść porad.

  1. Zaprojektuj swoją przestrzeń

Żyjemy w epoce designu. Rola projektowania jest dziś ogromna, co można szczególnie docenić, obcując ze zmyślnym i pięknym projektem. Tworzenie miejsca do pracy powinno polegać włączaniu pewnych niezbędnych elementów, ale też selekcji. (wszystkie dalsze założenia formułuję z tym zastrzeżeniem, że nie każdy może sobie pozwolić na ich wypróbowanie, z racji warunków lokalowych). Znalezienie miejsca na nasze domowe biuro polega na wykluczeniu innych miejsc. Aranżacja stanowiska powinna zakładać wyeliminowanie elementów, które będą przeszkadzały: źródeł hałasu, błysków, ale też… bałaganu. Jeżeli możesz, wpłyń na kolor twojego otoczenia pracy. Zielony podobno uspokaja, ja jestem fanem bieli – działa na mnie oczyszczająco i pozwala się skupić. Biel jest też świetna, by wyeksponować elementy, na których w razie potrzeby będziemy mogli zawiesić oko – jakieś fotografie, grafiki, rośliny doniczkowe itp. Postaraj się tak zaaranżować miejsce, aby mieć dostęp, to tego co jest Tobie w pracy niezbędne. Nie każdemu wystarczy komputer. Ja sam zajmuję się prócz pisania fotografią i video, a to wymaga dodatkowego sprzętu kabli, dysków etc. Nie jest łatwo zapanować nad takim chaosem, ale można się do tego jakoś przygotować. I coś o czym mówi się w naszym kraju od szkoły podstawowej – pozycja pracy. Dla mnie podstawowym zestawem jest krzesło, stolik i podstawka pod laptopa. Bardzo ważne, jest, aby ekran był wyżej – mówię o osobistych doświadczeniach, pozwala mi to zachować bardziej wyprostowaną sylwetkę i zmniejsza dolegliwości bólowe związane z kręgosłupem. Nie chcę polecać żadnego konkretnego rozwiązania związanego z wystrojem wnętrza, ponieważ nie jestem tu ekspertem, natomiast mogę polecić – bo sam używam – podstawkę BRADA z Ikei (jest trochę prymitywna i niezbyt ładna, ale niesłychanie funkcjonalna i praktyczna) oraz krzesło MARKUS, również z Ikea (w tym przypadku uważam, że produkt jest pozbawiony wad, jest to w ogóle jedna z lepszych rzeczy, jakie kiedykolwiek kupiłem – podkreślam raz jeszcze, że jestem jedynie użytkownikiem, nie ekspertem). CDN.

Jedna myśl w temacie “KORONAWIRUS. JAK DOBRZE PRACOWAĆ ZDALNIE CZ. 1”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *