Zwolnili Mnie, Czyli 10 Psychologicznych Konsekwencji Utraty Pracy

W 2023 roku na całym świecie zwolniono 160 000 pracowników branży technologicznej. Dla porównania, w samym styczniu 2023 roku – aż 60 000.

W obliczu ponurych globalnych perspektyw gospodarczych i perspektyw możliwej recesji firmy technologiczne na całym świecie — od gigantów z siedzibą w USA, takich jak Alphabet (Google), Amazon i Meta (Facebook), po start-upy na wczesnym etapie rozwoju — realizują programy oszczędnościowe na dużą skalę. A wspomniany problem zwolnień dotyczyć będzie w najbliższym i nieco dalszym czasie nie tylko owej branży technologicznej (choć w wielu sektorach wciąż będzie brakowało pracowników).

Najbardziej stresujące sytuacje w życiu

Zwolnienie z pracy jest jedną z najbardziej stresujących sytuacji w życiu. Zajmuje 7. miejsce w rankingu najbardziej stresujących sytuacji (opartym na koncepcji i badaniach Thomasa Holmesa oraz Richarda Rahe). Co ciekawe jest pod względem stresogenności tuż po… zawarciu małżeństwa. Na czele rankingu plasują się: śmierć współmałżonka, rozwód i separacja.

Najważniejsze psychologiczne konsekwencje utraty pracy? Oto one:

1. Wpływ na tożsamość. Utrata pracy może spowodować utratę poczucia tożsamości zdefiniowanego przez pracę, co prowadzi do poczucia winy, zwątpienia w siebie i depresji.

2. Utrata poczucia bezpieczeństwa. Utrata pracy oznacza niepewność finansową, która może prowadzić do niepokoju i stresu związanego z tym, jak się utrzymać lub płacić rachunki.

3. Wstyd. Wstyd lub zakłopotanie z powodu bycia bezrobotnym może prowadzić do izolacji społecznej, unikania przyjaciół i nieuczestniczenia w czynnościach, które kiedyś wykonywałeś.

4. Smutek. To zupełnie naturalne i nie wymaga dodatkowego komentarza.

5. Obniżona samoocena. Poczucie, że nie jesteś wystarczająco dobry, aby znaleźć inną pracę lub poczucie, że poniosłeś porażkę, może prowadzić do obniżenia poczucia własnej wartości i zmniejszenia pewności siebie.

6. Gniew i frustracja. Gniew, frustracja i gorycz często wiążą się z postrzeganiem utraty pracy jako rodzaju niesprawiedliwości.

7. Izolacja społeczna. Bycie bezrobotnym może prowadzić do rezygnacji z dotychczasowych zajęć a to często wiąże się z pogłębiającą się izolacją społeczną.

8. Utrata motywacji. Utrata pracy może uruchomić coś w rodzaju kaskady spadającej motywacji, co oczywiście spowoduje zwiększenie trudności ze znalezieniem nowej pracy.

9. Lęk. Jego źródłem jest brak wiedzy o tym, jak znaleźć nową pracę i w jaki sposób się utrzymać.

10. Negatywne skutki zdrowotne. Utrata pracy wiąże się ze wzrostem problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym z powodu zwiększonego stresu i napięcia emocjonalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *