Proste Ćwiczenia Psychologiczne, Które Sprawią, Że Poczujesz Się Lepiej I Inaczej Spojrzysz Na Otaczający Świat

Czasami wystarczy wybrać prosty sposób, sprytną metodę, aby poczuć się lepiej i bardziej pozytywnie patrzyć na otoczenie.

Od razu ważne zastrzeżenie – takie triki nie wystarczą w przypadku poważnego stresu, depresji, czy zaburzeń lękowych. Ale mogą pomóc na jesienną chandrę, lekką presję związaną z pracą, czy chwilowe zakłócenia relacji rodzinnych. Przedstawiam kilka sprawdzonych metod, których skuteczność jest potwierdzona moim własnym doświadczeniem i przeżyciami bliskich mi osób, a w niektórych przypadkach – badaniami naukowymi.

Prowadź dziennik podziękowań

Prowadzenie dziennika podziękowań może pomóc Tobie docenić to, co wydarza się w życiu.To świetny sposób na rozwijanie pozytywnego nastawienia i doceniania rzeczy w życiu. Prowadzenie takiego dziennika podziękowań nie jest trudne, choć dla niektórych pierwszy moment jego tworzenia, czyli zastanowienie się, za co możemy być wdzięczni w naszych życiu, może nie być natualny. Oczywiście wpisać możemy wszystko – od spraw związanych ze zdrowiem, rodziną, pracą, a nawet czymś małym, jak filiżanka kawy. Zapisz te rzeczy w dzienniku i staraj się uzupełniać go co najmniej trzy razy każdego dnia. Pomoże ci to skupić się na pozytywach w życiu i kultywować ogólny sposób myślenia o wdzięczności.

Pozytywnie rozmawiaj z samym sobą

Poświęć kilka chwil każdego dnia na ćwiczenie pozytywnej rozmowy z samym sobą, takiej jak powtarzanie afirmacji lub wytykanie wszystkich dobrych rzeczy w swoim życiu. Pozytywna rozmowa wewnętrzna to narzędzie, którego możesz użyć, aby zwiększyć poczucie własnej wartości i zachęcić siebie. Polega na powtarzaniu pozytywnych afirmacji i zwrotów, takich jak „Jestem w stanie osiągnąć swoje cele” lub „Postanowiłem być dziś dla siebie dobry”. Ta praktyka może pomóc Ci pozostać skupionym, zmotywowanym i ugruntowanym w swoim działaniu. Aby rozpocząć, zidentyfikuj obszar swojego życia, w którym chciałbyś być bardziej pozytywny i wykorzystaj go jako punkt odniesienia dla swoich afirmacji. Następnie poświęć kilka chwil każdego dnia na ćwiczenie tych pozytywnych zwrotów lub afirmacji.

Spędzaj czas na łonie natury

To dla mnie osobiście bardzo ważny aspekt samodzielnego wspierania swojej kondycji psychicznej i dobrostanu. Spacer lub spędzanie czasu na dworze może pomóc ci stać się bardziej uważnym i docenić piękno i cuda wokół ciebie.

Rozmawiaj z innymi

Porozmawiaj z kimś: rozmowa z osobą wspierającą może pomóc ci uzyskać perspektywę, rozwiązać problem i ćwiczyć pozytywne interakcje.

Ćwicz uważność

Uważność to zestaw praktyk, które mogą pomóc ci żyć chwilą obecną i rozwinąć większe poczucie spokoju i dobrego samopoczucia. Praktykowanie uważności może być potężnym narzędziem, które pomoże ci stać się bardziej obecnym i docenić chwilę. Aby ćwiczyć uważność, zacznij od znalezienia wygodnej i cichej przestrzeni, w której możesz się skupić i zrelaksować. Zacznij od skupienia się na oddechu i odczuwaniu wdechu i wydechu. Poczuj swoje ciało i zwróć uwagę na wszelkie subtelne doznania fizyczne lub emocje podczas oddychania. Następnie skieruj uwagę na swoje myśli i pozwól im przejść bez osądzania. Na koniec zatrzymaj się na kilka chwil i przyjrzyj się otoczeniu. Jeśli to konieczne, możesz skorzystać z ćwiczeń z przewodnikiem i medytacji, aby pogłębić doświadczenie i wpływ uważności.

Macie jakieś swoje sprawdzone sposoby, by poczuć się lepiej? Napiszcie w komentarzach.

Jeden komentarz do “Proste Ćwiczenia Psychologiczne, Które Sprawią, Że Poczujesz Się Lepiej I Inaczej Spojrzysz Na Otaczający Świat”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *