Według badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne osoby o wyższych dochodach są bardziej dumne, bardziej pewne siebie i odczuwają mniejszy lęk niż osoby o niższych dochodach. Natomiast wyższe zarobki nie mają wpływu na inne emocje, na przykład miłość czy współczucie.
Badanie zostało wykonane przez amerykańskich psychologów w ramach stowarzyszenia APA, ale ma charakter międzykulturowy – polega na metaanalizie, czyli statystycznym podsumowaniu wyników pięciu innych badań, które objęły w sumie 162 kraje. Naukowcy znaleźli spójne dowody na związek pomiędzy wyższym dochodem i bardziej pozytywnymi „emocjami związanymi z samooceną”, w tym z pewnością siebie, dumą i determinacją. Niższe dochody miały odwrotny skutek i pozwalały trafnie przewidywać negatywne emocje związane z samooceną, takie jak smutek, strach i wstyd.
I najważniejszy bodaj wniosek z badania, wskazujący, że jego wyników nie należy wiązać z pewnym popularnym światopoglądem materialistycznym, właściwym dla krajów wysoko rozwiniętych (np. USA). Wyniki badania są powtarzalne zarówno w krajach o wysokim dochodzie, jak i krajach rozwijających się.
A teraz druga strona medalu. W badaniu posłużono się także innymi kategoriami emocjonalnymi. Sprawdzono, w jaki sposób osiągany przychód wiąże się z miłością, złością, współczuciem. Są to jak widać emocje niezwiązane z samooceną, ale nie sposób nie doceniać ich wagi w codziennym życiu. I co ciekawe, badania nie wykazały spójnego związku między osiąganymi przychodami a tym, jak ludzie myślą o innych.
Posiadanie większej ilości pieniędzy nie sprawia, że osoba jest bardziej czy mnie współczująca, nie ma też wpływu na jej poczucie wdzięczności, czy zobowiązania do czegokolwiek wobec innych, ani też na poczucie empatii.
Z powyższych badań można wyciągnąć ciekawy wniosek polityczno-ideologiczny. Polityka ukierunkowana na zwiększenie dochodów jednostek i wzrost gospodarczy może przyczynić się do dobrego samopoczucia jednostki, w szczególności do wysokiej oceny jej własnych parametrów i satysfakcji ze sposobu postrzegania samego siebie. Jednak nie ma to wpływu na emocje i w związku z tym dążenia, które przekładają się na dobro wspólne, świadomość wagi zbiorowości, poczucie wspólnoty itp. Ważne zastrzeżenie metodologiczne: badanie opiera się na korelacji, a to oznacza, że nie dowodzi związku przyczynowo skutkowego między wyższymi dochodami i emocjami, które one powodują. Korelacja wskazuje natomiast na istnienie związku między oboma czynnikami.
- Chcę Się Rozwieść…. A Psycholog Wie Już, Dlaczego Do Tego Doszło. Istotne Są 4 Czynniki
- Zwolnili Mnie, Czyli 10 Psychologicznych Konsekwencji Utraty Pracy
- 10 Prostych Zabaw, Które Mocno Rozwijają Inteligencję Trzylatka
- Proste Ćwiczenia Psychologiczne, Które Sprawią, Że Poczujesz Się Lepiej I Inaczej Spojrzysz Na Otaczający Świat
- Top 10 – Najczęściej Występujące Problemy Psychologiczne
#archetyp #buddyzm #cień #COVID-19 #depresja #dusza #dyskryminacja #dzieci #emocje #featured #feminizm #implicite #intelekt #introspekcja #intuicja #jung #kobiety #lęk #metafora #metafory #miłość #myślenie #mężczyźni #nieświadomość #pandemia #poradnik #porady #poznanie #praca #psyche #psychoanaliza #psychologia #relacje #rozwój #stres #szczęście #szkoła #uchodźcy #uczeniesie #ukraina #umysł #wojna #zaburzenia #świadomość kobiecość