10 Prostych Zabaw, Które Mocno Rozwijają Inteligencję Trzylatka

Każdy rodzić chciałby zapewnić dziecku jak najlepsze życie. No, może nie każdy, ale większość. Wielu zastanawia się, jakich kompetencji nauczyć, w jaki sposób przekazać coś, co będzie uniwersalnym atutem w przyszłości. I na pewno, gdyby zapytać rodziców, co będzie tym uniwersalnym atutem, liczni wskażą na inteligencję.

Niezależnie o tego, jak rozwinie się świat, inteligencja zawsze będzie „w cenie”. Poza korzyściami społecznymi czy natury ekonomicznej inteligencja jest bardzo ważna z pewnego kluczowego powody, który możemy określić jako ewolucyjny – zwiększa szansę przeżycia. Ale jak „uczyć inteligencji” trzylatka? Tak samo, jak robiły to nasze prababki i prapradziadowie, jeszcze przed powstaniem psychologii (przypominamy przy każdej okazji, że jest to nauka młoda, przyjmuje się, że data jej powstania, to 1879 rok). Oto dziesięć prostych zabaw, zwiększająch inteligencję trzylatka.

Sortowanie kształtów

Sortowanie kształtów może fajna zabawa dająca dziecku wiele satysfakcji. Może pomóc rozwinąć umiejętności rozwiązywania problemów, zachęcić do krytycznego myślenia i dać możliwość odkrywania różnych kształtów i wzorów. Może również pomóc w rozwoju motorycznym, koordynacji i relacjach przestrzennych.

Postacie zwierząt

Korzystając z figurek zwierząt, dziecko może nauczyć się rozróżniać różne zwierzęta i rozwinąć podstawowe słownictwo związane ze zwierzętami. Postacie zwierząt to zabawna i edukacyjna gra dla dzieci w każdym wieku. Celem gry jest dopasowanie zwierząt do odpowiadających im postaci. Gracze na zmianę losują karty przedstawiające różne zwierzęta i dopasowują je do postaci na karcie. Punkty przyznawane są za prawidłowe zidentyfikowanie zwierzęcia i postaci. Gracz z największą liczbą punktów na koniec gry wygrywa!

Budowanie z klocków

Dzięki klockom dziecko może pracować nad umiejętnościami motorycznymi i zdolnościami przestrzennymi poprzez konstruowanie struktur 2D i 3D. Budowanie z klocków to świetny sposób, aby dzieci rozwijały zdolności motoryczne, poprawiały koordynację ręka-oko i ćwiczyły rozwiązywanie problemów. Klocki mogą również pomóc dzieciom w nauce fizyki, równowagi, świadomości przestrzennej i inżynierii. Zabawa klockami pobudza kreatywność i wyobraźnię, co pomaga dzieciom rozwijać umiejętności społeczne i językowe. Budowanie z klocków, w przypadku gdy bawi się większa grupa, uczy również współpracy.

Gry pamięciowa

Dzięki kartom o różnych kolorach dziecko może pracować nad swoją pamięcią, aby przypomnieć sobie pewne wzory kart i dopasować je do siebie. W najbardziej klasycznej postaci zabawa polega na dopasowaniu par kart. Można w nią grać indywidualnie lub w grupie. Aby rozpocząć, każdy gracz wykonuje swoją turę, odkrywając jednocześnie dwie karty. Jeśli dwie karty pasują do siebie, gracz zatrzymuje parę i wykonuje kolejną turę. Jeśli dwie karty nie pasują do siebie, gracz odwraca je z powrotem i kolej na następną osobę. Gra kończy się, gdy wszystkie karty zostaną dopasowane. Gracz z największą liczbą dopasowań na koniec zostaje zwycięzcą!

Malowanie bąbelkami

To zabawne i kreatywne zajęcie dla dzieci w każdym wieku. Aby się bawić, napełnij tacę lub wiadro roztworem do baniek mydlanych i dodaj barwnik spożywczy, aby stworzyć kolorowe bąbelki. Zanurz przedmioty, takie jak słomki, zabawkowe figurki lub pędzle w roztworze i dmuchnij na kartkę papieru. To stworzy unikalne i kolorowe projekty, gdy bąbelki pękną. Pozwól dziecku eksperymentować z różnymi kolorami i figurkami.

Muzyczne krzesła

Muzyczne krzesła to zabawa muzyczna, a także typowa gra zespołowa. Liczba krzeseł powinna być o jeden mniejsza niż liczba graczy. Muzyka jest odtwarzana i wszyscy tańczą wokół kręgu krzeseł, aż muzyka ucichnie. Kiedy muzyka się zatrzyma, każdy gracz musi jak najszybciej znaleźć krzesło. Osoba pozostawiona bez krzesła jest eliminowana, jedno krzesło jest usuwane, a gra toczy się dalej, dopóki nie zostanie jeden gracz.

Puzzle

Dzięki elementom o różnych rozmiarach dziecko może ćwiczyć swoje umiejętności rozwiązywania problemów. Puzzle to zabawna i wymagająca aktywność dla osób w każdym wieku. Aby łatwiej skłonić dziecko do zabawy, wybierz taki obrazek, który mu się spodoba, a następnie rozłóż elementy na płaskiej powierzchni.

Zabawa w chowanego

Dziecko może ćwiczyć swoją kreatywność i umiejętność rozumowania, bawiąc się w chowanego. Zabawa w chowanego to gra, w którą może grać dwóch lub więcej graczy. Jeden gracz, znany jako „To”, liczy do z góry określonej liczby, podczas gdy inni gracze się chowają. Gdy „To” zakończy liczenie, zaczynają szukać innych graczy. Gra kończy się, gdy wszyscy gracze zostaną odnalezieni. Ta gra zachęca do kreatywnego myślenia, gdy gracze próbują wymyślić sprytne kryjówki. Pomaga również rozwijać umiejętności społeczne, takie jak współpraca, komunikacja i praca zespołowa.

Gra liczbowa

Pracując z liczbami, dziecko może zacząć rozumieć pojęcia liczenia, dodawania i odejmowania. Na początek wybierz liczbę docelową z przedziału od 1 do 25. Następnie każdy gracz po kolei podaje liczbę i dodaje ją do bieżącej sumy. Kiedy suma bieżąca osiągnie liczbę docelową, wygrywa ostatni gracz, który dodawał do sumy. Ta gra jest świetna do nauczania podstawowej matematyki i zachęca do szybkiego myślenia.

Poszukiwanie skarbu

W tej grze dzięki wskazówkom dziecko może wykorzystać swoje umiejętności dedukcji, aby znaleźć ukryty skarb. Organizacja zabawy jest prosta – ukrywamy „skarb” gdzieś w domu lub na podwórku. Następnie mały gracz otrzymuje proste wskazówki, które pozwalają mu znaleźć skarb. Ta prosta zabawa rozwija umiejętność rozwiązywania problemów, kreatywność i komunikację. Pozwala także graczom odkrywać otoczenie i dobrze się bawić w starym stylu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *