Postawy ekstremistyczne wiążą się z gorszym wykonywaniem złożonych zadań umysłowych

Naukowcy z University of Cambridge starali się ocenić, czy dyspozycja poznawcza – różnice w sposobie postrzegania i przetwarzania informacji – kształtuje światopogląd ideologiczny, taki jak przekonania polityczne, nacjonalistyczne i dogmatyczne, poza wpływem tradycyjnych czynników demograficznych, takich jak wiek, rasa i płeć.

Badanie obejmowało ponad 330 uczestników z USA w wieku od 22 do 63 lat, którzy zostali poddani serii testów, a konkretnie – testom osobowości i testom możliwości poznawczych. Zadania miały być neutralne, a nie emocjonalne czy polityczne, polegały na przykład na zapamiętywaniu abstrakcyjnych wizualnych kształtów. Następnie badacze wykorzystali modelowanie obliczeniowe, aby wyodrębnić z tych danych informacje o percepcji i uczeniu się uczestników oraz ich zdolności do angażowania się w złożone i strategiczne przetwarzanie umysłowe.

Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy odkryli, że postawy ideologiczne odzwierciedlały procesy poznawcze. Kluczowym odkryciem było to, że ludzie o nastawieniu ekstremistycznym mieli tendencję do myślenia o świecie w kategoriach czarno-białych i gorzej radzili sobie ze złożonymi zadaniami, które wymagały skomplikowanych czynności umysłowych.

Osoby, czyli umysły, którym trudniej przychodzi przetwarzanie i planowanie złożonych sekwencji działań, mogą silniej skłaniać się w stronę skrajnych lub autorytarnych ideologii, które upraszczają świat.

Inną cechą ludzi ze skłonnościami do ekstremizmu wydaje się być to, że nie radzą sobie dobrze z regulowaniem swoich emocji, co oznacza, że ​​są impulsywni i mają tendencję do poszukiwania emocjonalnie sugestywnych doświadczeń.

Osoby skłonne do dogmatyzmu mają problem z przetwarzaniem dowodów nawet na poziomie percepcyjnym. Kiedy poproszono je o określenie, czy prezentowane na ekranie kropki poruszają się w prawo czy w lewo, przetworzenie tych informacji i podjęcie decyzji zajęło im więcej czasu.

W niektórych zadaniach poznawczych uczestnicy byli proszeni o jak najszybsze i jak najdokładniejsze udzielenie odpowiedzi. Ludzie, o konserwatywnych poglądach politycznych, skłaniali się ku powolnej i stabilnej strategii, podczas gdy liberałowie udzielali szybkich i zdecydowanych odpowiedzi, na czym nieraz cierpiała precyzja.

Konserwatyzm jest niemal synonimem ostrożności, a osoby, które są politycznie konserwatywne… po prostu traktują każdy napotkany bodziec z ostrożnością. Naukowcy stwierdzili, że ekstremizm wiązał się w większości przypadków ze współwystępowanie cech dogmatyzmu i konserwatyzmu.

Jeden komentarz do “Postawy ekstremistyczne wiążą się z gorszym wykonywaniem złożonych zadań umysłowych”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *